Головна » Файли » Мої файли |
11.02.2016, 22:55 | |||||||||||||||
Тема: Різноманітність та значення представників класу Павукоподібні Матеріали до уроку (презентація та відео) тут: https://yadi.sk/d/bFSBR7uTogtjZ Мета уроку: ознайомити учнів з різноманітністю павукоподібних, розкрити особливості життєдіяльності представників класу Павукоподібні у зв’язку з умовами життя, визначити їх значення в природі та житті людини, необхідність охорони; розвивати вміння логічно мислити, порівнювати, співпраці у колективі, уміння чути один одного; формувати навички надання першої допомоги при укусах павуків, кліщів, скорпіонів. виховувати дбайливе ставлення до природи та до класу Павукоподібні в цілому. Тип уроку: комбінований; Обладнання: Презентація «Павукоподібні», комп’ютер, картки з пам’ятками « Перша допомога при укусах отруйних павуків», ілюстративний матеріал. Хід уроку 1.Організаційний момент. (1 слайд) Добрий день, діти! Сьогодні у нас надзвичайний день і в певній мірі – святковий. У нас на уроці є гості, тому давайте сконцентруємося, зберемося з думками і творчо попрацюємо. Покажемо свої знання, навички та вміння. Щоб зняти трохи напругу, я пропоную вам зараз закрити очі та прослухати звуки природи. (1 слайд) (увімкнути аудіо-файл «Звуки лісу)» Діти, ми живемо у чарівному світі. Людина є господарем у цьому світі. Але поряд із нами живуть й інші живі організми. І від нас із вами залежить чи будуть й на далі існувати метелики, павуки, птахи, риби та інші. Тому ми намагаємось із вами кожного уроку на біології зрозуміти які вони. Ті хто живе поряд із нами. Нещодавно ми розпочали з вами вивчати велику тему: тип Членистоногі. На попередньому уроці ми розглянули клас Ракоподібні. А ось зараз давайте підведемо підсумок того про що ми говорили. ІІ. Актуалізація опорних знань. 1. Дати загальну характеристику зовнішньої будови річкового рака ( за муляжем) 2. Враховуючи життєдіяльність річкового рака, сказати де краще ловити його і яким чином приманити. 3. Яка ракоподібна істота видалась вам найцікавішою? Обгрунтуйте свою точку зору. 4. Порівняйте будову павукоподібних та ракоподібних. 5. Які види павукоподібних є небезпечними для людини? 6. Чому після прогулянки лісом потрібно добре оглянути своє тіло? Чим небезпечні кліщі? 7. Доведіть, що у павуків травлення не тільки внутрішнє, а й зовнішнє. 8. Гусінь шовкопряда, створюючи шовкову нитку, виділяють рідину з рота. А з допомогою чого прядуть свою сітку павуки? 9. Чому павук-хрестовик кожну ніч заново будує ловчу сітку навіть у тому випадку, коли вона не пошкоджена? ( За день нитки висихають, втрачають свою клейкість через прикріплювання до них пилу. Крім того після вдалого полювання павуки швидко ростуть, у них добре функціонують павутинні залози, тому розміри павутини кожен раз потрібно збільшувати) Діти, ви добре попрацювали, а тепер відпочинемо і подивимось відеофільм. Перегляд відеофільму «Чому павуки не потрапляють у свої сіті» ІІІ. . Вивчення нового матеріалу. Діти ви молодці. Добре опанували матеріал. Ви прагнете здобути нові знання. На сьогоднішньому уроці ми продовжимо вивчення теми Членистоногі. А саме клас Павукоподібні. Допомогти поринути в історію про павуків нам допоможе легенда. (розповідь про Арахну) (2 слайд) Відповідь 1 учня. За стародавньою грецькою легендою, Арахну, дочку красильника Ідмана. Афіна навчила мистецтва ткати тонкі візерункові тканини. Незабаром Арахна так удосконалила ткацьку справу, що викликала богиню на змагання. Після чого розгнівана Афіна перетворила Арахну в павука. Вірш У роки прадавні Арахна жила, наткавши з тоненьких ниток полотна, своїми вони запишалась трудами і забажала змагатись з богами – Афіну в суперниці ткаля обрала. Тканину Арахна чудову зіткала Афіна ж від того зробилася зла Й навік присудила тій роль павука, Щоб ткала лише павутину вона. Учитель: Ось так давня легенда розповідає про появу павуків. Звичайно, це лише красивий міф про створінь, які наганяють ляку на дуже багатьох людей. Отже, наукова назва класу Павукоподібні – Арахніди. Арахнологія – наука про павуків. га на екран.(3 слайд, 4 слайд, 5 слайд) (перегляд слайдів про павуків - велетнів) У багатьох фільмах уособленням чогось страшного, ворожого по відношенню до людини являються павуки і інші представники павукоподібних. Але таких велетенських павуків, як, втім, і комах, може народити тільки хвора уява тому що їх просто не може бути в природі. Найбільші сучасні форми павуків досягають всього біля 17 см ( 6 слайд) Клас Павукоподібні об’єднує близько 70 тис. видів (в Україні понад 4 тис) поширених переважно на суходолі, але серед них є й мешканці прісних водойм і морів. Найбільші серед павукоподібних – це павуки-птахоїди. (7слайд) Найбільші павуки - птахоїди. Вперше їх виявили та описали в 1804 році. В Венесуелі в 1965 році був знайдений найбільший павук-птахоїд. Розмах його волохатих лап досягав 28 сантиметрів. Спочатку вчені вважали птахоїдів дуже отруйними, але пізніше встановили, що їхній укус не небезпечніше оси. Назву «птахоїд» павуки цього сімейства зовсім не виправдовують. Через свої великі та страхітливі розміри, а також основне місце проживання - на деревах, люди думають, що цей павук харчується птахами. Але кормом найбільших павуків є жаби, дрібні гризуни, неоперені пташенята, ящірки, а також невеликі змії. Найбільший відомий павук - це птахоїд-голіаф, з розмахом лап 28 сантиметрів, саме він потрапив до книги рекордів Гіннеса. Але, як, виявилося, виявили і досліджували ще більший екземпляр. Ці волохаті восьминогі в більшості своїй нешкідливі, але в людей викликають огиду та антипатію. Отрута павука для людини, за рідкісним винятком, не є небезпечною, зате користь очевидна. Тропіки - рай для самих великих павуків. Тут їх можна зустріти всюди. Птахоїди живуть у глибоких норах, дуплах дерев, розколинах скель, де вхід вистелений павутиною. Птахоїд павутину не плете, корм ловить сам. Павуки їдять тільки рідку їжу. Вони висмоктують жертву, залишаючи від неї суху оболонку. Найменшим павуком вважається Patu digua - самці досягають в розмірах всього 0.37 міліметра.(9 слайд) Дуже цікавий і незвичний вид павуків – павук-сріблянка. Що ви про нього знаєте? ( 10 слайд) Спочатку як і сухопутні павуки він плете навколо водорості павутину, утворюється щось у вигляді даху, а потім підводе під цей дах стіни повітряного будинку. Тіло сріблянки має здатність захоплювати повітря у вигляді маленьких пухирців. Павук запасається ним піднімаючись на поверхню, так поступово росте його повітряне житло, сюди сріблянка повертається, щоб відпочити та підкріпитись тим, що вдалось спіймати у воді. Отруйні павуки поширені майже скрізь, тому ми повинні бути обережними, і в разі, якщо сталося лихо, повинні вміти надати першу допомогу. Дії при укусі За оцінкою фахівців, павуки ніколи не нападають першими й без причини. Найчастішими є випадки укусів у ногу, коли людина взуває старе взуття, попередньо не перевіривши його, яке самиці уподобали собі для гнізда. Після укусу на шкірі з'являється маленька червона цятка, що швидко блідніє. Укус каракурта викликає психічну неврівноваженість у людини, пекучий біль, який через 15-30 хвилин розповсюджується по всьому тілу. У потерпілого виникає біль в області живота, слиновиділення і потовиділення, порушення роботи серця, утруднення дихання. За даними ОблСЕС по укусах каракуртів, вкушені павуком частіше потрапляють до лікарні в дуже важкому стані, з високим артеріальним тиском і алергічними реакціями організму. Спеціальна протикаракуртова сироватка не завжди доступна, тому, не пізніше 2 хвилин місце укусу треба припекти палаючим сірником — він руйнує отруту. Якщо укус прийшовся в ногу або руку, слід забезпечити негайну доставку у медичний заклад, а до того — нерухомість кінцівки, рекомендується багато пити води, неміцного чаю, молока . Особам, які страждали до укусу гіпертонією, потрібно під час транспортування до лікарні контролювати тиск і у випадку його підвищення прийняти ліки, які вони приймали до того. Варто також прийняти ліки від алергії. У важких випадках за відсутності медичної допомоги через 1-2 дні після укусу каракурта може наступити смерть. Ознайомтесь із пам’яткою «Перша допомога при укусах отруйних павуків», Перша допомога при укусах тарантула.
Учитель: До класу Павукоподібні відносяться і ряд кліщі, про яких ми зараз і поговоримо. ( 11 слайд) На відміну від павуків, у кліщів головогруди та черевце часто зростаються між собою, утворюючи тулуб. Попереду несегментованого тулуба розташована головка, утворена хеліцерами та ногощупальцями. Кліщам властивий непрямий розвиток: з яйця виходить шестинога личинка. Через кілька линянь вона перетворюється на дорослу особину. (12 слайд)
Учитель: Окрім павуків та кліщів, , до павукоподібних також належать – скорпіони. ( 13 слайд) Будова тіла скорпіона досить схожа з річковим раком, однак, скорпіон входить до класу павукоподібних. Клешні скорпіона непропорційно великі по відношенню до тіла, забарвлення тіла залежить від розміру особини (чим більше скорпіон, тим темніше його забарвлення), все тіло скорпіона покрито шаром хітину,і звичайно ж, фірмовий знак скорпіона, жало на кінчику хвоста. Самки, як правило, трішки товщі самців. До Червоної книги України занесено вид – скорпіон кримський. Проблемне питання: до чого призведе збільшення маси павуків? ( 14 слайд) Розгляньте наступний слайд і скажіть як визначити де самка, і де самець. ( 15 слайд ) Учитель: Ви з’ясували наскільки різноманітним є клас павукоподібні, де вони мешкають і як впливають на середовище свого існування. Тому давайте разом з’ясуємо, яке ж значення мають представники павукоподібних у природі та у житті людини і заповнимо таблицю «Значення павукоподібних у природі та житті людини», визначивши позитивні та негативні риси.
ІV. Узагальнення та систематизація знань учнів Діти, як ви гадаєте, чи можливе лікування павуками та павутиною? Невідомо коли з’явилась легенда про отруйність геть усіх павуків – про це писали грецькі й римські вчені. Люди були наскільки впевнені в цьому, що виникла навіть вузька спеціалізація медиків, які лікували від укусів павуків. А лікували вони… музикою! Особливо популярне лікування було в Італії, бо саме там мешкає тарантул. Лікар з’являвся до хворого з музикантами. Хворий, в якому стані він би не був, вставав з ліжка і починав танцювати. І чим швидше він це робив, тим краще. Логіка була така: під час танцю разом з потом виділялась і отрута. Створювали спеціальні музичні п’єси і називали їх тарантелами, на нотному аркуші зображували павука. Але йшли роки, музичні твори втратили свій первинний смисл, і їх почали використовувати на весіллях, іменинах, зараз це – народний італійський танок. ПРИКМЕТИ. - Павуки бояться роси, а тому дуже рідко виходять на полювання вранці. Якщо вранці появилися павуки, отже, роси немає. А це означає, що наближається негода. Побачивши павука увечері, знайте, що наступний день буде погідним. - Якщо навесні літає багато павутиння – літо буде гаряче. - Павуки головні нитки павутини роблять особливо довгими, розтягують - тривалий час буде стійка, тепла, гарна погода. Якщо ж головні нитки короткі – буде дощ. - Павуків та їхніх сіток мало – на зміну погоди; багато – чекайте гарної погоди - Багато павутиння на початку весни – на довгу і суху осінь. - Багато павутиння на бабине літо – на ясну осінь і холодну зиму. - Павутиння стелиться на деревах – на тепло. - 3-4 вересня – середній строк перших приморозків на ґрунті, з’являється останнє павутиння. - Від Семенового дня ( 14 вересня) починається “старе” бабине літо. - Якщо перший день бабиного літа ясний і теплий, то і вся осінь буде гарною, і навпаки. 1. Підведемо узагальнення знань по темі «Клас Арахніди» таким чином. У нас буде бесіда за запитаннями, але не за моїми, а запитання один одному ви будете давати самостійно. Приготувались, і почали. 2. Розгадування кросворду. 3. Розгадування ребусів. V.Підсумок . Почуття, які викликають у людини павукоподібні, не назвеш естетичним. Ми ознайомились з їхнім життям і змушені визнати, що неприязні нашої вони не заслуговують. У природі кожна рослина і тварина займає свою екологічну нішу, бере участь у ланцюгах харчування. Тому у природі немає шкідливих павукоподібних, усі вони потрібні, і їх значення може бути позитивне або негативне. Вони вміють усе. Вони і водолази, і ткачі, і мисливці, й інженери – конструктори. Тому вони більш корисні, ніж шкідливі, і їх потрібно охороняти. Оцінювання. VІ. Домашнє завдання. ( 16 слайд ) Опрацювати матеріал підручника § 22. Індивідуальне завдання для учнів з високим рівнем навчання: скласти кросворд з ключовим словом Арахніди. ( 17 слайд )
КЛАС ПАВУКОПОДІБНІ ЛЕГЕНДИ 1.Коли чорт дуже запишався й став чинити надто багато зла людям, Бог послав на землю архангела Михаїла, щоб той збив пиху чортові. Зайшла між архангелом Михаїлом і чортом суперечка, а далі і бійка. Вони вовтузилися по всій землі, а там, де архангел Михаїл дужче бив сатаною об землю, земля западала глибше і утворювались долини і яруги, а там, де сатана намагався подужати архангела Михаїла, земля вивищувалася і утворювалися гори. Доброго прочухана дав чортові Мисаїл, шерсть з нього вітром розносило по всій землі. І там, де вона попадала на землю, виникали скорпіони, тарантули і каракурти. 2.Був собі сірий павук. Зранку до вечора він майстерно робив сітку і ловив нею мух, що дуже докучали людям і звірятам. Але павука ніхто не любив, ніхто навіть не хотів дивитись на нього.
І справді, подумав павук, де мені зрівнятися з метеликом чи бджолою. Заплакав бідолаха, що він такий гидкий та й сховався в темному куточку стайні. Тут взявся за свою роботу, сплітав далі свої сітки і ловив у них мух. А воли, осел та біла овечка, що мешкали у тій стайні, раділи, що багато мух попадало в павутину. Одного разу опівночі розбудив павука в його темному куточку ясний промінь. Дивиться, а в яслах на сіні лежить маленька дитина, а довкола неї світло сяє. Над дитиною схилилась мати, сумує, що нема чим її вкрити. Побачив це павук, здогадався, що діється, і подумав:
І сплів швиденько м’яку, теплу павутину, поклав її несміло перед Матір’ю Божою. Усміхнулась Пречиста Діва, взяла павутину і вкрила нею Ісуса. А маленький Ісус зігрівся і щасливо усміхнувся, глянувши на павука ясними очима. Від того часу ворожить павук людям щастя кожного вечора і всі раді його в ту пору бачити. ЗАГАДКИ 1. У куточку, за образом, Пряде ткачик нитки разом, А з ниточок тче він сітку, В неї ловить мух, мов в клітку. Ну, вгадайте ж, любі діти, Як зовуться такі сіти? ( Павутина). 2. Сидить у куточку і тче сорочку. ( Павук). 3. Якої пряжі нема у продажі? ( Павутини). 4. Не руками снувалося, не руками і ткалося, Десь далеко вродилося, у куточку вмостилося. (Павутина). 5. Без прядива пряде нитку і без глиці в’яже сітку. (Павук). 6.Вміє гарно він пірнати і в воді не потопати. Дім його зоветься “дзвін”, хоч ніяк не дзвонить він. (Павук - сріблянка). 7. Як із лісу я прийшов – подаруночка знайшов. Він до шкіри причепився, крові теплої напився, Так роздувсь, що й не впізнать. Ви могли б його назвать? ( Кліщ). 8. Хто животом пре, ногами тре, а руками нитки кладе? ( Павук). ПРИКМЕТИ. - Павуки бояться роси, а тому дуже рідко виходять на полювання вранці. Якщо вранці появилися павуки, отже, роси немає. А це означає, що наближається негода. Побачивши павука увечері, знайте, що наступний день буде погідним. - Якщо навесні літає багато павутиння – літо буде гаряче. - Павуки головні нитки павутини роблять особливо довгими, розтягують - тривалий час буде стійка, тепла, гарна погода. Якщо ж головні нитки короткі – буде дощ. - Павуків та їхніх сіток мало – на зміну погоди; багато – чекайте гарної погоди - Багато павутиння на початку весни – на довгу і суху осінь. - Багато павутиння на бабине літо – на ясну осінь і холодну зиму. - Павутиння стелиться на деревах – на тепло. - 3-4 вересня – середній строк перших приморозків на ґрунті, з’являється останнє павутиння. - Від Семенового дня ( 14 вересня) починається “старе” бабине літо. - Якщо перший день бабиного літа ясний і теплий, то і вся осінь буде гарною, і навпаки. - Бабине літо погідне – осінь суха. -На Семена ясно – бабине літо тепле. ВСТАВИТИ ПРОПУЩЕНІ СЛОВА. ПАВУК. Роздивись оцю тварину. То – хазяїн павутини. Коло вив’язав навкруг. Здогадались? Це - ... (павук).
Подивись на нього знову. Має він таку будову: З грудьми злилась голова: В тілі відділів є ... (два).
Перший, ми це не забудем, Зветься так: ... (головогруди). Ну а другий відділ – цей, Має назву ... (черевце).
В павука з сегментів ноги, Тобто він ... (членистоногий). Ну а органи чуття – Зовсім інша це стаття!
Кожен хай запам’ятає: Вусиків павук ... (не має). Бачиш крапочки оті! Очі. Вісім. Всі - ... (прості).
Є кінцівки не для руху: Орган дотику і ... (нюху). Ногощупальцями звуться, Усього навкруг торкнуться!
Наш павук – то трудівник, Лінуватися не звик! Тягне з черевця він нитку Та будує ... (ловильну сітку).
Ловить мух не просто так: Він за живленням - ... (хижак). І, забувши про манери, Встромить в жертву... (хеліцери).
ЗНАЙТИ НЕВІДПОВІДНОСТІ РЕАЛЬНИМ ФАКТАМ. РАНОК ПАВУКА. Вранці, як тільки сонячне проміння торкнулося неба, павук відкрив очі. Вийшла чудова мозаїка. Озирнувшись, він став приводити себе до ладу. Насамперед він почистив вусики, бо він ними дуже пишався. Закінчивши, павучок пригадав, що кожного ранку слід робити зарядку, й почав розминатися. Це було не дуже просто, бо не кожен здатен по десять разів підвести п’ять пар ніжок. Але раптом павук почув голосний лемент, що лунав з боку павутини. Він миттєво повернув голову, слід за якою ланцюжком потягнулися груди та черевце, й прожогом метнувся до ловчої сітки. Павук так швидко біг спіральною павутиною, що вже за секунду був біля жертви. Нею виявилася дебела муха. Вона звивалася та безпомічно голосила, але незважаючи на це, наш павук взявся до справи. Він відривав хітиновими зубами від мухи величезні шматки й пожадливо їх ковтав. Заморивши черв’ячка, павук повернув назад. Цього разу він ішов неквапливо, перекочуючись з боку на бік. Потім він ліг на спину й довго дивився в небо, вдихаючи зябрами чисте, насичене ароматом весни повітря. ПАВУЧОК. Старичок Павучок. Нашу муху у куток поволок, Зуби гострі в саме серце встромляє І кров із неї випиває.
| |||||||||||||||
Переглядів: 496 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0 |
Всього коментарів: 0 | |