Головна » Файли » Мої файли |
[ Викачати з сервера (277.2 Kb) ] | 22.03.2013, 02:12 |
6_008.jpg Тема. Речення зі звертаннями, вставними і вставленими конструкціями. Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів про речення зі звертаннями, вставними і вставленими конструкціями; удосконалювати пунктуаційні вміння й навички; виховувати шанобливе ставлення до народних свят, звичаїв та традицій.
Очікувані результати: учні знаходять у реченні звертання, вставні слова (словосполучення, речення); аналізують й оцінюють виражальні можливості речень зі звертаннями, вставними словами (словосполученнями, реченнями) в тексті; правильно розставляють розділові знаки при них; знаходять та виправляють помилки на вивчені правила; конструюють та інтонують речення зі звертаннями, вставними словами (словосполученнями, реченнями). Обладнання: епіграф, дидактичний матеріал, народознавчий матеріал, квітка досягнень Тип уроку: систематизація й узагальнення знань.
Е П І Г Р А Ф Прийди, весно, прийди, Прийди, прийди, красна, Принеси нам збіжжя, Принеси нам квіточок.
Хід уроку
І.Організаційний момент. Діти, сьогоднішній наш урок незвичайний. Я запрошую Вас на свято зустрічі весни. Справжній прихід весни пов'язувався з появою перших птахів: прилітаючи з вирію вони на крилах несуть весну-літо, а в образі птахів прилітають душі новонароджених та прабатьків, які охороняють врожай. Приблизним початком весни вважався день преподобної мучениці Євдокії, або Явдохи (14 березня). За старим стилем Євдокії святкували 1 березня, а цей день вважали початком нового року, який приходить з пробудженням природи. У цей день прокидається байбак, але тільки вийде з нори, «тричі свисне й знову лягає на другий бік»; далі прокидається ховрашок; ще далі – риба хвостом лід розбиває. § II. Мотивація навчальної діяльності школярів. Повідомлення теми й мети уроку
1. Слово вчителя. На сьогоднішньому уроці ми узагальнимо і систематизуємо знання про звертання, вставні слова, словосполучення, речення, будемо удосконалювати вміння вживати їх у реченнях, конструювати речення. Крім того, ми поглибимо ваші знання про весняний цикл свят. А допоможуть нам у цьому набуті знання. Запишемо дату, тему, епіграф Весняний цикл календарних свят мав особливе значення, бо пов'язувався з закладанням майбутнього врожаю. Тому люди за допомогою обрядів та ритуальних дій намагалися всіляко прискорити прихід весни, тепла, дощу. Вони вірили, що весна принесе щедрі дари, коли її шанувати, співати їй хвалу, закликати її. Так як цей період пов'язувався ще й з пробудженням людських почуттів, то весняна обрядовість багата розмаїтими молодіжними розвагами та поетичними народними співами - веснянками, що пронизували не одне свято та обрядове дійство. Тож давайте пригадаємо. ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Фронтальне опитування. — Що називається звертанням? — З якою метою звертання використовуються в усному й писемному мовленні? Наведіть приклади. — Схарактеризуйте звертання за будовою. Наведіть приклади. — Розкажіть про розділові знаки в реченнях зі звертаннями. — Які слова називаються вставними? Наведіть приклади. — Яку роль у реченні відіграють вставні словосполучення й речення? Чим вони відрізняються від вставних слів? — Наведіть приклади речень зі вставленими реченнями. Поясніть розділові знаки при вставлених конструкціях. На Явдохи наші предки зустрічали весну, виходячи до схід сонця на горби, ставали на воротях або вилазили на дерева і закликали її. Деякі з магічних заклинань весни збереглися і до цієї пори: Прийди, весно, прийди, Прийди, прийди, красна, Принеси нам збіжжя, Принеси нам квіточок. «Жайворонки», «соловейчики» дарувались весні як жертвоприношення. З Явдохи починаються і магічні весняні ігри — «веселки», «гаївки», «гагілки», «ягівки» (так вони називались у різних місцевостях), що «допомагали» весні у її оновлюючій роботі. Виконувались веснянки аж до Зелених свят. § ІІІ. Систематизація й узагальнення вивченого
1. Розподільний диктант.
Запишіть в одну колонку звертання, а в другу — вставні слова, словосполучення, речення. Поясніть їх правопис. Сину, треба думати, сизокрилий, соромно сказати, Вітчизно моя, може, люди, дозвольте, Ніно Пилипівно, тато його був у відрядженні, Україно, з іншого боку, червоні троянди, безумовно, брати, між іншим, дорогі мої однокласники, зрештою, мово рідна, мій друже, без сумніву, між нами кажучи, о земле, будь ласка, по-моєму, чудовий краю, на мою думку, по-перше, вітре, далі солов’їні, по-друге, до речі, щастя мені тоді настало, вечірнє сонце, безперечно, маю на увазі. 22 березня, на Сорок Святих, повертались із вирію шпаки та жайворонки — вісники весни, школярі цього дня приносили своєму вчителю сорок бубликів, ходили з обрядовими «жайворонками» і славили прихід весни: Чом ти, жайворонку, рано з вирію вилетів: Іще по гороньках сніженьки лежали, Іще по долинах криженьки стояли?
Діти, сніг не розстане доти, доки ми з вами не виконаємо наступне завдання. 2. Творче завдання. Складіть по три речення зі звертаннями і вставними конструкціями з попереднього завдання. З’ясуйте їх роль. Ось і ми з вами доклали зусиль, щоб швидше прийшла весна. У день Сорока Святих Мучеників у багатьох регіонах України «гукали» весну — збиралися за село на горбах, співали веснянок і при цьому перегуку валися. Від Сорока Святих ще буде сорок морозів, але весна вже близько.
3. Творче конструювання Робота біля дошки Перебудуйте подані речення так, щоб у них були звертання. Запишіть перебудовані речення та зробіть їх синтаксичний розбір. Мова — наша зброя, якою ми служимо народові, що нас породив вигодував і виховав. (За М. Рильським) Коханий заграє мені в сопілку, щоб вона все лихе зачарувала. (За Лесею Українкою) Підсумовуючи повторене, давайте складемо сенкан до слова звертання. Сенкан Звертання Непоширені, поширені Називають, кличуть, спонукають Виражаються кличною формою іменника Слово (словосполучення). Гумористична хвилинка. . Діти, чомусь зима у нас розлючена, зима у нас засмучена. Давайте спробуємо підняти їй настрій. Діти, послухайте гумореску П.Глазового і скажіть, яким чином автор досягає комічного ефекту ? Вже ніч надворі. Не спить дитина . Схилився батько над ліжком сина І виявляє любов і ласку. «Послухай ,- каже,- синочку, казку. Так ,значить, дід був і ,значить, баба. Була в них, значить, ще й курка ряба. І сіла ,значить,вона в гніздечко. І ,так сказати, знесла яєчко. Дід бив яєчко, і баба била. Ну ,баба,значить,теж не розбила… А,так сказати,пробігла мишка…» І тут синочок схопився з ліжка «Все значить,значить та так сказати… Не треба казки!Я хочу спати!» Зима зі своїми вірними помічниками ( морозом, хуртелицею, сніжинками) не хоче поступатися весні. Вона дає вам ще одне випробування. 4. Лінгвістичне дослідження. Запишіть речення, розставляючи потрібні розділові знаки. Аргументуйте свою думку. Поясніть синтаксичну роль слова здавалось у другому і шостому реченнях. 1.Археологи знайшли на схилах Старокиївської гори фундаменти князівського палацу, в якому цілком можливо жив сам Кий. (П. Загребельний) 2.Пісня здавалося бриніла вже в ньому. (М. Коцюбинський) 3. Повна хата людей і видно якісь питання обмірковують. (А. Головко) 4. Нащо б бачте те згадувать що давно минуло. (Т. Шевченко)5. Неси ж мене коню по чистому полю. (І. Франко)6. Веселеє колись село чомусь тепер мені старому здавалось темним і німим. (Т. Шевченко)
Діти, а яке ще свято допомагає наблизити прихід весни. Так Масляна (11-17 березня-2013 рік) Але це свято не одного дня, а цілого тижня перед Великим постом. Його треба провести весело, бо попереду цілих 7 тижнів Великого посту (починаючи з 18березня по 04 травня-2013 рік) та суворих обмежень. Кожен день цього тижня мав свої особливості і звичаї. Вона прийшла до нас не з порожніми руками. Ось її завдання. Воно було домашнім. 5. Творче моделювання. Запишіть поданий уривок, розставляючи потрібні розділові знаки. Продовжте висловлювання, зберігаючи стиль. Уклін тобі мій сердечний краю моя зірко ясна прекрасна у своїм звабнім тремтінні моя мамина вишиванко мережана диво-квітками у веселковім вінку моя мудросте батьківська напоєна святою любов’ю до тебе… (Л. Андрела)
У березні, в третю неділю Великого посту, святкувалась Христя. Цього тижня, який називався ще «хрестопоклінним», по всій Україні випікали хліб у формі хреста. Частину спеченого хліба з'їдали, а другу — ховали до комори в зерно. Коли сіяли ячмінь чи овес, ярову пшеницю, господар брав і собою той хліб у поле. Його клали на землю, молилися Богу, з'їдали частину і промовляли: «Господи поможи, Господи, благослови. Дай, Боже, і на той рік їсти свій хліб». Залишки хліба закопували на полі щоб був кращий урожай. § V. Підсумки уроку Гра «Квітка досягнень» Ми сьогодні гарно попрацювали, але ж не дізналися, хто переміг зима чи весна. Тому, щоб дізнатися скористаємось квіткою досягнень. В цьому вам допоможуть опорні слова, які написані на пелюстках квітки. - я навчився - я навчилась -я зрозуміла - я зрозумів - я вмію - я знаю А тепер на дошці прикріпіть ці пелюстки до серединки квітки( Із теми «Речення зі звертаннями, вставними і вставленими конструкціями»). Подивіться, яка чарівна розкрилася у нас квітка. Отож, чекаймо на весну! 30 березня відзначалося свято святого Олексія, яке у народі мало назву «Олекса теплий». Діти слухали на водоймах, як щука пробиває хвостом кригу Щовечора після роботи хлопці й дівчата збирали в гурти, дівчата співали веснянок. Пасічники цього дня виставляли вулики на пасіку, беручи із собою ікону Зосима і Саватія — покровителів бджільництва. Освячуючи вулики іконами, вони примовляли «Бджоли, готуйтеся, йдіть, не лінуйтеся. Приносте густі меди, воски та рої Богу на славу, а мені на пожиток». § ІV. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання Написати твір-мініатюру на тему: « Весно – красна, завітай до нас» (з використанням звертань та вставних конструкцій).
| |
Переглядів: 1592 | Завантажень: 138 | Рейтинг: 1.0/1 |
Всього коментарів: 0 | |