guonkh.gov.ua
Вітаю Вас, Гість
Головна » Файли » Мої файли

Відкритий урок з читання у 4 класі
[ Викачати з сервера (219.9 Kb) ] 13.03.2013, 00:46

3_004.jpg

Тема. Байки. Езоп «Двоє приятелів і ведмідь»

 

Мета. Продовжити ознайомлення дітей із жанром байки; дати уявлення                             про    першого байкаря Езопа; вчити передавати в інтонації слова героїв, оцінювати їхні вчинки, виявляти мотиви          їхньої поведінки. Розвивати способи і види читання байки, уміння формулювати свою думку. Виховувати дружні стосунки, почуття справедливості. 

 

Обладнання: малюнок колісниці, портрет Езопа, музичний супровід, картки,

                        назви міст, малюнок статуї Афіни, олівець.

 

Тип. Урок вивчення нового матеріалу.

 

                                        Хід уроку

 

І. Організація класу.

Дзвонить дзвіночок: - Дзелень! Дзелень!

Сміється сонце, збудився день.

Кличе дзвіночок: - Бам-бам! Бам-бам!

Урок розпочати час школярам.

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

-         Урок наш незвичайний і цікавий. Це урок – подорож. Ми будемо і розвідниками, і мислителями, і шукачами нового та незвіданого. Зараз  відправимось на машині часу у давні часи, до міст величної Греції. Приготувались. Закрийте очі долоньками. (Звучить музика). Ось ми і на місці. Відкривайте очі.

-         Щоб швидше прибути до місць призначення, їхати будемо на колісниці, які використовувались для перегонів. Перегони на колісницях - це вид змагань на Олімпійських іграх у Стародавній Греції.

-         Оцінювати ваші знання будемо незвичайно. За кожну правильну відповідь ви отримуватимете ось такі жетончики, що наприкінці уроку перетворяться на оцінки.

 

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

Ми потрапили до області Лаконіка, де жителі змалку вчилися говорити чітко, коротко і зрозуміло. Тому і нині таку мову називають лаконічною. Ваше завдання – відповідати зараз лаконічно:

-         Скажіть назву нового розділу.

-         Які байки ви вже читали?

-         Хто був їхнім автором?

-         Що таке байка?

-         Як називають авторів байок?

Пригадати, учням, що таке байка допоможе деформований текст:

йБака – венеликий, найтішечас вашовірний твір чаповнольго змісту.

-         У байках в образах тварин, рослин, різних предметів зображено людей. Кожна байка чогось навчає, від чогось застерігає. У більшості байок є повчальний висновок, з якого можна зрозуміти, що схвалюється, а що засуджується. Заповнивши кросворд, дізнаєтесь, як називається повчальний висновок байки. Відповідаємо чітко, коротко і зрозуміло, тобто лаконічно.

1.     «Ото на себе не надійся, … лихові не смійся».

2.     Це висновок байки «Чиж та …»

3.     «У … лад – усяк тому радіє»

4.     Це перші рядочки байки «Лебідь, Щука і …»

5.     «Проспівав ти … Боже, вдача вже твоя така»

6.     Це уривок байки «Коник - …»

-         Прочитайте по вертикалі слово.

-         То як називається повчальний висновок байки?

Ви добре справились із завданням. Можемо вирушати далі.

 

ІV. Повідомлення теми і мети уроку.

У розділі «Байки» ми прочитаємо байки, які написали автори, що жили і творили у різні часи. А почнемо із знайомства з байкою «Двоє приятелів і ведмідь» першого байкаря, ім’я якого відоме світу давно – Езоп. Ми прибули на острів Крит, де правив цар Мінос. Великий архітектор Дедал збудував йому лабіринт – величезний палац. Вибратися звідти було неможливо. Тут і дізнаємося більше про Езопа. Він жив дві з половиною тисячі років тому в Давній Греції.  Греки вимовляли його ім’я інакше – Айсопос. Вони розповідали, що був він рабом-невільником, з походження не греком, дуже негарним на вигляд: у нього було велике черево, здорова голова, а на спині горб. Але цей бридкий раб відзначався неабияким розумом, тому набув слави мудреця. Про мудрість Езопа складалися легенди, які свідчили про те, що він був далеко розумнішим за своїх сучасників, а щоб вони могли скористатися з його розуму, він повчав їх своїми байками. Байки навчали людей розрізняти добро і зло, замислюватися над своїми вчинками і словами. Хто ненавидів Езопа за гострий язик, підклали в його торбинку золоту чашу з храму. Езоп був засуджений за крадіжку і страчений.

 

V. Опрацювання змісту байки Езопа "Двоє приятелів і ведмідь»

1. Словникова робота.

а) Читання «пірамідок» слів.

вкупі                             скрута                        бурмило

вгледів                        невдовзі                      оговтався

нажаханий                 візьметься                  самісінький

Читання слів «луною» за вчителем потім – індивідуально.

-         Доберіть синоніми до слів вкупі, вгледів, нажаханий.

-         Які із слів мають такі значення:

·        жартівливе прізвисько ведмедя;

·        прийшов до тями, заспокоївся;

·        складні, тяжкі обставини, труднощі.

б) пояснення значень висловів.

- Виберіть пояснення до кожного вислову і проведіть стрілочку.

Має слушність.                                              Відбити напад.

Затамував подих.                                           Правий.

Дати відсіч.                                                    Даремно.

Марна справа.                                                Завмер

 

2. Читання байки.

Передбачення.

- Як ви думаєте, про що піде мова у байці, якщо вона має таку назву?

а) комбіноване читання «учитель – учні»

Учитель читає до слів «Другий ішов…»

-         Про що хвилювався один із приятелів, вирушаючи в дорогу? Що на це відповів інший?

б) повторне читання байки «пташиним базаром»

- Що зробив перший приятель, побачивши ведмедя? Чи попередив про небезпеку свого товариша?

 

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

 

3. Аналіз змісту байки з елементами вибіркового читання.

- Чому другий приятель прикинувся неживим?

- Прочитайте, як почувався після цього?

- Зіставте розмову на початку байки і по завершенні пригоди. Чи можна вважати їх друзями? Чому?

- Прочитайте речення, які передають хвилювання, тривожність.

- Що автор хотів показати своєю байкою?

- Які риси характеру засуджуються? Знайдіть і прочитайте мораль байки. Чим стало це повчання?

          Ми прибули у місто Афіни – столицю Греції. Це найдавніше місто світу. Йому 4 тисячі років.  За легендою, богиня Афіна і бог Посейдон – цар морів та океанів засперечались. Хто зробить кращий подарунок місту? Посейдон ударив у скелю своїм тризубцем, і з неї забило солоне джерело. Афіна встромила в землю свій спис, і з нього виросло оливкове дерево, яке дарувало людям смачні корисні плоди. Подарунок Афіни жителі визнали ціннішим і її іменем назвали місто – Афіни.

 

ВПРАВА ДЛЯ ОЧЕЙ

- Діти, нехай кожен уявить, що бачить перед собою статую богині мудрості та воїнської звитяги Афіни. На виготовлення статуї витрачено 2 тонни золота. Подивіться праворуч, потім – ліворуч. Підійміть очі вгору. Який гарне обличчя із слонової кості! Та золота статуя, що виблискує на сонці – засліпила очі. Заплющили очі. Ми ніжно торкаємося повік кінчиками пальців, проведемо від оченят до скронь, потім до перенісся. Тричі. Покліпаємо повіками і розплющимо очі.

 

4. Робота над вдосконаленням техніки читання.

 - Наша колісниця прибула до міста Олімпія. Приймемо участь в Олімпійських змаганнях «Гонщики». Покажемо свою спритність і швидкість, але у читанні. (Діти читають текст протягом однієї хвилини, роблять простим олівцем позначку. Знову починають читати спочатку і намагаються обігнати помітку. Якщо обігнали, знову ставиться  помітка тощо).

- Кожен учень читає те слово, на якому він зупинився. Інколи виходить цікавий зміст.

 

5. Робота у групі «Студія філософів».

- Хто такі філософи? Ті, хто люблять мудрість. Солон, Сократ, Платон, Піфагор, Арістотель, Анахарсіс, Айсопос і багато інших. Їх навчання проводилось у формі бесід і суперечок. Але ми не будемо сваритися, бо знаємо правила роботи у групі: бути ввічливими, поважати думку один одного, прислухатися до кожного, дійти спільної думки.

    Діти мають придумати, що могло трапитися з героями після закінчення твору, скласти кінцівку, у якій буде висловлено мораль. Пригадайте знайомі вам прислів’я.

 

6.     Робота з прислів’ями.

Ми продовжуємо роботу студії.

Прочитайте «розсипані прислів’я» і прислів’я Піфагора, яке прийшло до нас з часів Давньої Греції і залишається актуальним у наші часи.  Поясніть їх значення. Виберіть прислів’я, яке могло б стати заголовком для байки.

·        Дружись, а, стережись, лихих, з, добрим.

·        Шукай, а, знайдеш, друга, тримай.

·        Твій, скажу, мені, і, хто, скажи, ти, я, друг, хто.

·        З людьми треба поводитися так, щоб не друзів робити ворогами, а навпаки, ворогів – друзями.

 

VІ. Підсумок уроку.

1. Відповіді на запитання.

-         Нарешті ми вдома, у рідному класі. Давайте повторимо знання, набуті під час подорожі.

-         Який жанр повторили?

-         Що таке байка?

-         Які недоліки людського характеру засуджувались у байці?

-         Чим запам’ятався вам урок?

2. Оцінювання.

- На вас чекає нагорода. Нагорода – це ваші знання та гарні оцінки. Упродовж уроку ви отримували за правильні відповіді жетони. Настав час їх порахувати й оцінити свою роботу.

 

VІІ. Домашнє завдання.

-         Оберіть з-поміж трьох завдань найбільш цікаве для вас.

1.        Прочитати байку. Переказати від імені приятеля, що мало не постраждав від ведмедя.

2.        Прочитати і продовжити байку.

3.        Скласти байку «Як мої друзі потрапили у халепу.»

С. 54 – 55.

Категорія: Мої файли | Додав: pokrovka
Переглядів: 7074 | Завантажень: 275 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: